Beseda v Mahenově knihovně

Ku příležitosti dne Země navštívila 6. třída brněnskou Mahenovu knihovnu a Kapucínskou hrobku.

Při besedě  na téma Mimoevropské vlivy v hudbě vyslechli žáci hudební ukázky typické pro některé exotické země,

a poté hledali jejich odraz v naší evropské hudební kultuře.

Hudební průřez začal ruskými představiteli Romantismu, jež se nechali inspirovat pohádkami 1000 a jedné noci (Rimskij, Korzakov).

Pokračoval tzv. Verismem, směrem, jež na romantiky reagoval a snažil se příběhy zachycovat naturalisticky ( Pucciny - Turando).

Program nabídl žákům také hudební styl např. z Jávy, jež ovlivnil impresionistu Claude Debussyho,

dále avantgardní ukázku vztahující se k tzv. Prvku náhody Johna Cage a v neposlední řadě Minimalismus inspirovaný africkými rytmy, produkovanými třebas i jen dlaněmi.

Na konci besedy měli možnost žáci výtvarně ztvárnit indickou Rágu, a to jen na základě svých vjemů.