Vynášení Mořeny, vítání jara

Ve středu 1. dubna 2015 (a nebyl to apríl J) vynášely děti z 1. a 2. třídy Mořenu (chcete-li Mařenu, Smrtku, Smrťáka, apod.), kterou utopily v místním Rakovci. I když se jednalo v dřívějších dobách pouze o dívčí záležitost, my jsme si to užili všichni pěkně společně.

Nejdříve vyrobily děti z 2. třídy Mořenu, na kterou použily vymlácenou slámu, látky i vyfouklá vajíčka. Děti z 1. třídy zase přichystaly létečko (chcete-li lítečko, májku, stromek, apod.) ve tvaru zeleného věnečku nazdobeného barevnými stužkami a kytičkami.

Mořenu jsme vyprovázeli za zpěvu písně „Neseme Mořenu…“. „Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede…“ jsme zpívali při házení Mořeny do potoka a vyprovázení podél jeho břehu.

Při pohledu z okna jsou to snad jen poslední vzdechy Mořeny, a až opustí po Rakovci Křenovice, do příští zimy ji neuvidíme.

Za 1. a 2. třídu

Mgr. Renata Czelisová a Mgr. Jarmila Rotreklová